Zaujala ma myšlienka Európskeho parlamentu, ktorú radšej odcitujem: "Ak sa počet žien v riadiacich pozíciách nepodarí zvýšiť dobrovoľnými opatreniami, malo by sa prikročiť k právne záväznej legislatíve." Podľa mňa je to dobrá myšlienka, a nezastávam sa jej len preto, že som žena. Ženy sú viac vnímavé, a povedala by som, že aj detailnejšie.
Možno mi mnohí dáte za pravdu, a tí čo možno nie, tak poskytnem pár faktov, ktoré ma v takomto názore utvrdzujú. Keďže história patrí medzi moje hobby, spomeniem niekoľko historicky známych žien. Medzi moje "najobľúbenejšie" na porovnávanie sú Mária Terézia a Katarína II. Veľká. Každá z nich bola iného vierovyznania, ale každá bola veriacou, čo je podstatné. Ani jedna sa nepokúšala o vojny, teda nikdy ich nezačala, a napriek tomu vždy sa im podarilo mať obrovské územie.
Keď porovnáme Katarínu a Máriu Teréziu. Katarína nebola pôvodom Ruska, ale Nemka s menom, ktoré asi nikdy nezabudnem Sophie Friederike Auguste von Anhalt-Zerbst. Odišla do Ruska, kde konvertovala na ich vieru a samozrejme vydala sa za následníka trónu. Táto žena, však chcela vládnuť a keď sa jej manžel stal panovníkom, dala ho odstrániť, aby mala voľnú cestu pre seba. Napriek týmto dosť nepríjemným situáciám, Rusko za jej vlády dosiahlo veľký rozkvet, hlavne po vzdelanostnej stránke.
Mária Terézia bola zase matkou šestnástich detí, a z lásky k svojmu manželovi sa nedala korunovať za rakúsku cisárovnu. Tento titul oficiálne prijala až po smrti svojho milovaného manžela. Taktiež aj táto "úspešná" žena zaviedla množstvo reforiem ohľadom školstva a vzdelania a zdravotníctva.
Obe tieto ženy, hoci boli odlišné, v mnohých situáciach sa zachovali rovnako, ako matky a cisárovné, či cárovné, ktoré si veľmi dobre uvedomovali, že ak majú vzdelaných a zdravých "poddaných", tak ich ríša prosperuje. Samozrejme po ich smrti aj v jednom aj v druhom prípade nastupuje na ich trón muž, ktorý ako každý chlap aj v dnešnej dobe, chce rozširovať územie svojej krajiny za každú cenu a nepozerá na to, ako vládla jeho predchodkyňa. Takže opäť nastupujú vojny a "poddaní" umierajú vo vojnách, od hladu,...
Takže toľko ukážka z histórie :) No určite takýchto žien a protikladných mužov je tam ukrytých viac.
Dnes hoci máme už po dvadsiatom storočí, stále ako keby niektoré názory na ženy boli z 15. storočia. Napr. názor, že žena by mala sedieť doma, starať sa o domácnosť, upratovať, variť, mať na starosti deti a ich výchovu a byť maximálne poslušná svojmu mužovi, mi príde dosť obmedzujúci. Prečo by žena nemohla byť úspešná v práci, mať kariéru a popri tom zvládať aj rodinu? Veď keď ma pri sebe muža, ktorý jej ochotne rád pomôže a podporí ju, tak prečo by nemohla?
Prečo štatistiky hovoria o takých nízkych číslach? Len 10% členov predstavenstiev a 3% výkonných riaditeľov najväčších podnikov na burze v EÚ. Netvrdím, že všetky ženy teraz musia byť na riadiacich pozíciách a "vládnuť"! To nie, veď nie každá žena sa na to cíti a má dostatočné skúsenosti a schopnosti. Ale prečo tá čo spĺňa "podmienky", nemôže dostať šancu? Pretože má priateľa a bude sa vydávať a mať deti? Lebo by to bol pre ňu hendikep? A samozrejme aj hendikep pre firmu v tvare akéhosi úniku financií?
Tieto názory ma rozčuľujú, keď sa chlap ako "úspešný" majiteľ firmy na pohovore opýta, že kedy plánujete rodinu? Akým právom, veď moju prácu to nijako neovplyvní. A čo ak bude táto žena, taká úspešná, že bude rád, ak bude pracovať práve pre neho, a ochotne rád jej zaplatí aj predĺženú materskú, lebo takého úspešného zamestnanca už dávno jeho firma nemala. Prečo majú zamestnávatelia predsudky? Veď to, že má žena dieťa zvyšuje populáciu, a keď je vzdelaná a úspešná, tak aj vzdelanostnú úroveň našej krajiny.
Veď aj v dnešnom svete sú úspešné mnohé ženy, a to nie len v showbiznise, ale aj v politike aj vo svojich podnikateľských aktivitách. Prečo nemôžu mať ženy rovnaké šance ako muži? Dnes už aj Európska únia tlačí spoločnosť, aby sa tieto čísla vyrovnali.
Odporúčam článok: Ženy na riadiacich pozíciách: Parlament žiada zavedenie kvót
Komentáre
Buď dieťa alebo kariéra
Nechcem si vybrať
simona,
Všetci majú rovnaké šance. Veľa žien je lepších i na pozíciách, ktoré pred 89. rokom robili iba muži. Netvrdím, že nemáš pravdu. V niečom. Ale povedz mi, ktorá žena si môže dovoliť byť v práci 3- 5x do týždňa do 18-20 hodiny? Potom prísť domov, ak už nie navariť, patrilo by sa aspoň spolu povečerať, ak už to nie, aspoň sa interesovať, ako prebehol deň ostatným členom rodiny. Dá sa to pri malých deťoch?. Nie, nedá! A okrem toho sú pozície, ktoré boli, sú a budú obsadené ženou len ojedinele.
Takže žena musí si odkrútiť najprv to "druhé-prvoradé zamestnanie", potom sa môže začať venovať kariere, ale potom už nie je pre mnohých zamestnávateľov mladá, krásna, flexibilná a s dlhodobou praxou a to je to, čo znevažuje ženu a v čom ti dávam za pravdu. Zostáva už iba flexibilná.
Robentin, nuž a ty sa cítiš na inteligenta, socialistu. Povznesiem sa a odpoviem ti.Do pozície výskumníčka-dlhodobý výskum , určite nie! Do pozície sociálnej pracovníčky, vedúcej lekárky psychiatrickej liečebne, riaditeľky školy, vedúcej cukrárne, ...etc, určite áno.
komentar
:)