Simona

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Podnikať, podnikať a znovu podnikať!

alebo radšej sa do toho nepúšťať?

Keď študent ukončí strednú školu a nedostane sa na vysokú z rôzneho dôvodu, musí si hľadať prácu, prípadne ak sa mu ani to nepodarí, musí sa ísť zahlásiť na úrad práce, kde ho zaevidujú ako uchádzača o zamestnanie. Samozrejme ak nechce ostať dobrovoľne nezamestnaným. Avšak je tu ešte jedna možnosť, že aká? No predsa môže začať podnikať. Mnoho ľudí mi na túto možnosť odpovedalo, podnikať? Čosi, na to ja nemám! Ja by som to nevedel! A koľko rôznych papierovačiek s tým je! A čo všetko s tým treba! Nie! Podnikať nie!

Je naozaj podnikanie také nepríjemné, zložité a hrôzostrašné, že radšej ostanem na úrade práce? Poznáme množstvo druhov podnikania, no ja narážam na najjednoduchší systém pre jednotlivca, kde nie je potrebný ani príliš vysoký kapitál. Živnosť je to najrozšírenejšou formou podnikania jednotlivcov na Slovensku, dokonca aj v celej Európskej únii. Prečo potom je to najrozšírenejšia forma, keď je to údajne také zložité? Podľa mňa sa tieto dve možnosti vylučujú.


V prvom rade, je skvelé, že pri začatí podnikania, to znamená, pri vytvorení nového pracovného miesta ako SZČO (samostatne zárobkovo činná osoba), môžeme získať príspevok z úradu práce, ktorého výška závisí od výšky počtu nezamestnaných v danom kraji (maximálne okolo 3900,- Eur). Je nutné splniť isté tie náročné podmienky, ktoré určite dokáže splniť každý záujemca.


Najdôležitejšie je ale rozhodnúť sa v čom budem podnikať, teda predmet podnikania, a miesto podnikania. Pretože to sú asi tie najdôležitejšie faktory, ktoré budú ovplyvňovať celý môj podnikateľský život. Mnoho vecí sa jednoducho hovorí, ale nie vždy je to praktickej stránke také jednoduché, priamočiare a skvelé. Každý začiatok chce čas, najprv si všetko plusy a mínusy zosumarizovať, pouvažovať čo by bolo najlepšie, zmapovať si situáciu v ekonomike, spoznať budúcich konkurentov, naštudovať si ich prácu, vystupovanie na trhu, marketing atď.


A keď sa nakoniec odhodlám ísť podnikať, čo musím ako prvé urobiť? Musím sa zahlásiť na rôzne možné aj nemožné úrady, tzv. byrokracia, ktorá je na Slovensku stále hlavne v papierovej podobe, a nie v elektronickej, pretože tak to môže trvať dlhšie :) Kde všade sa mám zahlásiť? Na čo nesmiem zabudnúť? Človek musí byť stopercentne zorientovaný, aby na nič nezabudol a aby sa mu to samozrejme nevypomstilo.


Je náročné sa do toho pustiť, ale mnoho ľudí, ktorí sa takto rozhodli určite neľutujú, pretože pracujú v oblasti, ktorá ich baví a napĺňa. Sú ako sa hovorí pánmi sami sebe a svoj čas venujú tam kde to považujú za najdôležitejšie v tej danej chvíli. No na druhej strane sa musia neustále vzdelávať, aby sa posúvali dopredu. Nesmú nikdy na nič zabudnúť. Napr. kedy aký výkaz poslať do sociálnej poisťovne. Kedy treba podať daňové priznanie atď.


A asi najväčšia nevýhoda živnostníkov je tá, že ručia do výšky celého svojho majetku. Táto nevýhoda môže stáť celú rodinu úplne všetko. Pretože ak sa živnostníkovi niečo nepodarí, alebo jeho firma nebude mať dostatok peňazí na úhradu a vysporiadanie svojich záväzkov  a pohľadávok, neostáva mu nič iné, len siahnuť na súkromný majetok. V takom prípade, zákon umožňuje podať návrh na súd o zrušenie BSM (bezpodielové spoluvlastníctvo manželov). Tento návrh podáva ten z manželov, ktorý nepodniká. V tomto prípade, ak by došlo k exekúcii firmy živnostníka, exekútor nemôže siahnuť na majetok druhého manžela.


Podnikanie je dosť náročné, ale častokrát sa vypláca, ja som zatiaľ vo fáze "učesávania" myšlienok a nápadov. A čo vy? Ste dostatočne pripravení a odhodlaní začať podnikať? Je to lepšie ako pracovať na TPP a nemať žiadne problémy s byrokraciou? Alebo tá byrokracia za to stojí?


Pre viac informácií ohľadom začiatku podnikania dávam do pozornosti 5 krokov, ktoré odporúča agentúra NADSME




Kariéra | stály odkaz

Komentáre

  1. oplati sa
    ale určite by som v aktuálnej situácii zvážil či zrovna živnosť. Osobne by som šiel radšej do sro
    publikované: 01.01.2013 18:44:29 | autor: Majkl (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014